czwartek, 18 kwietnia, 2024
No menu items!
Strona głównaEdukacjaCo znaczy słowo this, that, these, those?

Co znaczy słowo this, that, these, those?

Słowa THIS, THAT, THESE, THOSE są bardzo często używane w języku angielskim. Zwroty te pozwalają opisać wiele sytuacji, które dzieją się blisko nas lub nieco dalej. Używane są również w kotekście czasu. Innego zwrotu użyjemy, kiedy coś dzieje się kiedyś, a innego kiedy coś dzieje się teraz.

Co oznacza THIS?

This służy do określenia jednej rzeczy, która jest w pobliżu nas (np. w zasięgu ręki). I tak trzymając długopis w ręce możemy powiedzieć „this is my pen”. This przetłumaczymy jako „to” lub „ten” lub „ta”. Czyli w powyższym przypadku „this is my pen” tłumacząc na język polski będzie: „to jest mój długopis”.

This nie musi się odnosić tylko i wyłącznie do rzeczy. Równie dobrze możemy użyć this w kontekście ludzi – na przykład, gdy chcemy kogoś przedstawić. Wtedy powiemy coś w rodzaju: „this is Marcel”, „this is Mark”, „this is Anna”.

This służy również do określenia czegoś w czasie teraźniejszym. Możemy powiedzieć na przykład „this is love”. Nie jest to ani rzecz, ani człowiek – ale zjawisko, które dzieje się tu i teraz.

Co oznacza THAT?

That ma bardzo podobne znaczenie do „this”. Różnica jest taka, że that używamy do czegoś co jest poza zasięgiem naszej ręki. Odnosi się również do liczby pojedynczej. Możemy zatem powiedzieć „that is your pen” wskazując na długopis leżący gdzieś dalej na podłodze.

Gdy przedstawiamy osoby – możemy użyć this to osób stojących blisko nas „this is Mark”, a do osób stojących nieco dalej „that is Caroline”.

W przypadku odniesienia do czasu – jeśli coś wydarzyło się kiedyś – użyjemy that. Tak będzie w przypadku stwierdzenia „that was a good time”. Możemy powiedzieć właśnie w ten sposób, wspominając wczorajszy dzień, czyli powiemy „to był dobry czas”. Gdybyśmy chcieli tak powiedzieć o aktualnej chwili, użylibyśmy this: „this is a good time”.

Co oznacza THESE?

These ma bardzo podobne znaczenie do „this”. Różnica jest taka, że these używamy w przypadku gdy jest czegoś więcej (liczba mnoga) i znajduje się blisko nas. Jeśli chcemy zatem powiedzieć o kilku długopisach, możemy użyć zdania „these are my pens” (to są moje długopisy). Te długopisy, które trzymam w ręce lub są bardzo blisko mnie. Możemy też powiedzieć „these are my children” wskazując na dzieci, które znajdują się w zasięgu Twoich rąk.

Co oznacza THOSE?

Those ma bardzo podobne znaczenie do that. Różnica jest taka, że those używamy w przypadku gdy jest czegoś więcej (liczba mnoga) i znajduje się poza zasięgiem naszych rąk. Tak więc trzymając długopisy w ręcach powiesz „these are my pens”, ale gdy są dalej użyjesz „those are my pens”. Gdy jednak długopis jest jeden i jest daleko, powiesz „that is my pen”.

Filmy na temat this, that, these, those

Aby utrwalić sobie materiał zachęcam do obejrzenia objaśnień w filmach w serwisie YouTube. Poniżej znajdziesz video z kanałów „Po Cudzemu” czy „ROCK YOUR ENGLISH” oraz piosenkę „This, that, these, those”.

Piosenka „This, That, These and Those” w celu utrwalenia materiału:

Podsumowanie

  • Jeśli używasz zwrotów w liczbie pojedynczej – bierzesz słowa this lub that.
  • Jeśli używasz zwrotów w liczbie mnogiej – bierzesz słowa these lub those.
  • Jeśli coś jest blisko – używasz zwrotów this lub these.
  • Jeśli coś jest daleko – używasz zwrotów that lub those.
Robert Michałowicz
Robert Michałowicz
Redaktor naczelny portalu informacyjnego Yedu. Dziennikarz, pasjonat nowych technologii, chętnie dzieli się swoją wiedzą na temat otaczającego świata.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE ARTYKUŁY