Wiele osób marzy o swoim pierwszym mieszkaniu na własność. Niektórzy mają już swoje pierwsze mieszkanie i chcą kupić kolejne jako inwestycja długoterminowa. Banki w ostatnich latach mocno zaostrzają warunki udzielania kredytów. Wymagany jest dużo większy wkład własny. Kiedyś można było wziąć bezproblemowo kredyt na całą wartość mieszkania. Dzisiaj trzeba dysponować odpowiednim wkładem własnym. Skąd go wziąć? Z pomocą mogą przyjść środki zgromadzone na rachunku PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych).
PPK jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego
Niektóre osoby mogą wykorzystać środki z PPK jako wkład własny na zakup mieszkania. Kto może skorzystać z tej opcji? Przede wszystkim możemy to zrobić, ale tylko do 45 roku życia. Każdy kto nie ukończył 45 lat może wypłacić 100% środków na wkład własny.
Jest jednak mały haczyk – trzeba te pieniądze zwrócić z powrotem na rachunek PPK w przeciągu 15 lat. Spłatę należy rozpocząć nie później, niż po 5 latach od wzięcia pieniędzy z rachunku PPK. Przestrzegając tych zasad, nie będziemy musieli płacić podatku Belki od zysków kapitałowych (obecnie wynosi 19%). Cała transakcja pomoże tam sfinansować zakup mieszkania, a gdy już zarobimy więcej pieniędzy, możemy stopniowo zwracać pieniądze na rachunek PPK. Pieniądze wrócą do nas wraz z osiągnięciem wieku 60 lat.
Co się stanie gdy złamiemy te zasady i nie zwrócimy środków na PPK? Będziemy zobowiązani do zapłaty podatku Belki. Wszystkie zyski, które wypracowały dla nas te pieniądze na rachunku PPK będą obciążone podatkiem i będziemy musieli oczywiście je zapłacić.
Podsumowanie
Wypłata środków z PPK i przeznaczenie ich na zakup mieszkania jest ciekawym pomysłem na uzbieranie wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że opcja dostępna jest tylko dla osób przed 45 rokiem życia. Ważne jest też, aby w przeciągu 15 lat zwrócić całą wypłaconą kwotę. Tylko w ten sposób unikniemy płacenia podatku Belki od zysków kapitałowych.