czwartek, 19 września, 2024
No menu items!
Strona głównaBiznesJak przygotować się na kryzys finansowy?

Jak przygotować się na kryzys finansowy?

Dzisiaj jesteśmy już praktycznie pewni, że czeka nas spowolnienie gospodarcze i kryzys finansowy. To był z pewnością jeden z dłuższych okresów hossy na tylko na giełdach, ale ogólnie w gospodarce. Widmo kryzysu wisiało w powietrzu… „Kropkę nad i” postawił koronawirus, który pochłania kolejne ofiary. A to jeszcze nie koniec. Jak zatem przygotować się na kryzys finansowy?

Pieniądze w kryzysie finansowym

Warto mieć zapas pieniędzy na koncie bankowym. Absolutne minimum to kwota, która pozwoli nam przeżyć przez minimum trzy miesiące. Optymalnie warto mieć pieniądze na przynajmniej rok. Pozwoli nam to również psychicznie odetchnąć. W przypadku utraty pracy i poważnych problemów gospodarczych – będziesz spokojny, że nikt nie odetnie Cię od pieniędzy. Nawet jeśli nie będziesz zarabiać, Twoja rodzina jest w stanie przetrwać przynajmniej przez rok. Do tego czasu sytuacja powinna się ustabilizować, a gospodarka wejść na odpowiednie tory do dalszego rozwoju.

Kiedyś mówiło się, że coś jest pewne „jak w banku”. W dobie kryzysów finansowych – banki nie są już wcale takie pewne. Za przykład można posłużyć upadek Lehman Brothers – jednego z największych banków w USA, który nie poradził sobie z sytuacją w 2008 roku. Upadek ten był spowodowany kryzysem kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka. Ale problemy banków mogą pojawić się nie tylko z powodu braku spłat kredytów hipotecznych.

Wyobraźmy sobie, że na rynek wkrada się panika i wszyscy nagle chcemy wypłacić nasze pieniądze z banków. Obecny system finansowy działa tak, że banki tych wszystkich pieniędzy nie mają w swoim skarbcu. Pieniądze są pożyczane innym klientom, więc bank nie jest gotowy na wypłaty wszystkich depozytów. Prędzej czy później – bank straci swoją płynność i może dojść do sytuacji, że pieniądze na Twoim rachunku staną się bezużyteczne (nie będziesz mógł ich wypłacić).

Aby zdywersyfikować ryzyko, warto posiadać po prostu odłożoną gotówkę. Można przyjąć podział 50/50 – czyli połowę swoich oszczędności trzymamy na rachunku a drugą połowę w gotówce. Warto też zastanowić się nad wymianą przynajmniej części polskiej waluty na inną, która ma silniejszą pozycję na rynku międzynarodowym. Jedną z opcji może być zamiana PL na USD (dolar amerykański) – zarówno na koncie bankowym jak i w gotówce.

Poza najprostszymi sposobami typu: pieniądze w banku czy gotówka – są też inne formy zabezpieczeń. Jest to na przykład złoto (monety lub sztabki). Jedne z popularniejszych monet to: amerykański orzeł, krugerrand, liść klonowy.

Kolejny alternatywny sposób to bitcoin i kryptowaluty. Jedną z popularniejszych giełd w Polsce i też na świecie jest BitBay, gdzie możemy zamienić złotówki na kryptowaluty. Warto pamiętać, aby docelowo nie trzymać pieniędzy na giełdzie, bo giełdy mogą upaść.

Jeśli myślimy perspektywicznie i posiadamy zapasy gotówki – dobrą opcją może okazać się zakup akcji na giełdzie. W każdym kryzysie finansowym – akcje firm są mocno przecenione. Niektóre z nich można kupić po naprawdę niskich cenach. Spadki wartości mogą sięgać nawet 80-90%. Trzeba jednak bardzo uważać, bo niektóre firmy mogą nie poradzić sobie z kryzysem i zbankrutować. Trzeba zatem wybierać takie spółki, które mają wysoką płynność i są w stanie przetrwać kryzys. Można też poszukać takich, które ze względu na charakter działalności – przechodzą przez kryzys finansowy bezobjawowo.

Żywność i zdrowie w kryzysie finansowym

W przypadku kryzysu finansowego szczególnie ważne jest zadbanie o swoje zdrowie. Gdy tracimy zdrowie, nie jesteśmy w stanie pracować i zapewnić bezpieczeństwa finansowego naszej rodzinie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o witaminy C i D, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Nie zapominajmy jednak o pozostałych witaminach.

Warto zrobić zapasy wody oraz jedzenia z długim terminem ważności. Przydadzą nam się też najpotrzebniejsze leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz inne, które są Ci niezbędne do przetrwania).

Podsumowanie: Jak przygotować się na kryzys?

W czasie kryzysu finansowego warto zadbać nie tylko o pieniądze, ale również zabezpieczyć się pod kątem żywności, leków i ochrony życia. W tym wpisie skupiłem się przede wszystkim na zabezpieczeniach finansowych. Tak więc najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić to dywersyfikacja. Możesz wypłacić część gotówki z banku. Odłożenie pewnej rezerwy w innej walucie (np. USD) również może okazać się dobrym pomysłem. Warto rozważyć też alternatywy dla pieniądza, takie jak złoto czy bitcoin.

Karol Budzik
Karol Budzik
Autor w tematyce finansowej, inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE ARTYKUŁY