Spis treści
Jeśli mówimy o inwestowaniu, jedną z najpopularniejszych metod lokowania swoich oszczędności jest giełda (akcje firm). Im jednak bardziej zagłębiasz się w tematykę finansów i inwestowania – zaczynasz odkrywać zupełnie nowe sposoby na powiększanie swojego majątku. Jednym z takich sposobów jest z pewnością inwestycja w metale szlachetne. Co to są metale szlachetne? Większość ludzi kojarzy, że metale szlachetne to złoto lub srebro. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możemy inwestować także w inne metale szlachetne. Cytując definicję z wikipedii:
Metale szlachetne – zwyczajowa nazwa metali odpornych chemicznie, do których zazwyczaj zalicza się platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę) oraz dwa metale z grupy miedziowców: srebro i złoto (miedź, ze względu na nieco wyższą reaktywność, zalicza się do metali półszlachetnych), czasem także rtęć i ren. Określa się je także jako metale, które w szeregu napięciowym przyjmują wartości dodatnie (mają dodatni potencjał standardowy).
Jakie są metale szlachetne?
Warto spojrzeć na Tablicę Mendelejewa czyli układ okresowy pierwiastków. Są one rozłożone według pewnego schematu. Metale szlachetne leżą w tym układzie blisko siebie:
- Ruten (Ru) – pozycja 44
- Rod (Rh) – pozycja 45
- Pallad (Pd) – pozycja 46
- Srebro (Ag) – pozycja 47
- Osm (Os) – pozycja 76
- Iryd (Ir) – pozycja 77
- Platyna (Pt) – pozycja 78
- Złoto (Au) – pozycja 79
Złoto – najpopularniejszy metal szlachetny
Zdecydowanie najpopularniejszy metal szlachetny na świecie to złoto, który wyróżnia się pięknym, charakterystycznym kolorem. Złoto jest dostępne na rynku pod różnymi postaciami. Ze złota produkowane są sztabki, monety czy też biżuteria.
Ponieważ ilość tego metalu na świecie jest ograniczona, złoto jest utożsamiane z „pieniądzem” odpornym na działania rządów i banków centralnych. Jest to bardzo ważny atut w porównaniu do tzw. pieniądza fiducjarnego, który może być drukowany w nieograniczonych ilościach.
W przypadku tradycyjnego pieniądza istnieje duże ryzyko utraty wartości, więc uwaga inwestorów nie bez przyczyny kieruje się wówczas na złoto. Wiedząc, że złota nie da się w żaden sposób „wydrukować”, ludzie chętnie je kupują, ponieważ stanowi dla nich świetne zabezpieczenie kapitału.
W skrócie rzecz ujmując: im więcej mamy tradycyjnego pieniądza na rynku (drukowanego bądź cyfrowego), tym złoto będzie bardziej zyskiwać na wartości.
Srebro – alternatywa dla złota
Srebro jest drugim, zaraz po złocie – cennym inwestycyjnie metalem szlachetnym. To co wyróżnia srebro to fakt, że oprócz swojej funkcji monetarnej czy jubilerskiej – jest wykorzystywane również w przemyśle.
Można powiedzieć, że król jest jeden i jest nim złoto. Gdy jednak ceny złota szybują w górę i biją kolejne rekordy, np. z uwagi na koronawirusa (a tak jest akurat w chwili gdy piszę ten post) – warto spojrzeć bardziej przychylnie w kierunku innych metali szlachetnych.
Srebro w porównaniu do złota charakteryzuje się zdecydowanie wyższą zmiennością. Podczas kryzysów finansowych krótkoterminowo srebro może tracić na wartości (z uwagi na wykorzystanie w przemyśle), jednak długoterminowo – może to być bardzo dobra okazja. Myślę, że w najbliższych latach cena srebra będzie cały czas rosła.
Platyna
Platyna to kolejna perełka z grupy metali szlachetnych, która została odkryta prawdopodobnie w Kolumbii w 1735 roku. Nazwa tego metalu jest zdrobnieniem hiszpańskiego słowa „plata” (srebro).
O ile o roli srebra można dyskutować (czy pełni rolę bardziej szlachetną czy przemysłową), o tyle w przypadku platyny nie ma większych wątpliwości. Platyna jest przede wszystkim materiałem przemysłowym i tak należy ją traktować.
Platyna będzie zatem znacznie bardziej oderwana od wartości złota czy srebra. Może też być bardziej podatna na utratę wartości w przypadku kryzysu finansowego. Platyna jest w dużej mierze wykorzystywana w branży motoryzacyjnej.
Jeśli więc produkcja samochodów (a dokładniej katalizatorów do samochodów) się zmniejsza – cena platyny będzie również niższa z uwagi na zmniejszony popyt.
Pallad
Pallad to kolejny ciekawy metal, który został odkryty w 1803 roku w Londynie. Stanowi kolejną alternatywę inwestowania, choć bardziej powinien być rozpatrywany jako metal przemysłowy. Wartość palladu (podobnie jak platyny) jest mocno powiązana z gospodarką.
Rod, Ruten, Osm, Iryd
Pozostałe metale szlachetne (Rod, Ruten, Osm, Iryd) zebrałem do jednej grupy. Mają one bowiem znikome znaczenie na rynku inwestycyjnym. Złoto, srebro, platyna i pallad to metale szlachetne, które są bardzo popularne i dostępne dla każdego zarówno jako monety czy chociażby fundusze ETF.
Jeśli chodzi o rod, ruten, osm, iryd – możesz ich nie znaleźć w ofercie swojego brokera. Są jednak ETFy, które naśladują notowania spółek działających na rynku metali zaliczanych do platynowców. Nabywając taki ETF, kupujemy niejako udział w akcjach różnych spółek, wydobywających te metale.
Jakie wybrać metale szlachetne?
Decyzja o tym, jakie wybrać metale szlachetne należy oczywiście do Ciebie. Uwaga inwestorów skupia się przede wszystkim na złocie i srebrze. Jeśli rozumiesz powiązania platyny i palladu z przemysłem – tu również można znaleźć inwestycyjne okazje. Pozostałe metale szlachetne (rod, ruten, osm, iryd) ciszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Kupuj rozważnie i miej na uwadze, że cena poszczególnych metali znacząco różni się od fazy cyklu koniunkturalnego, w którym aktualnie się znajdujemy.
Popularne zapytania: rynek metale szlachetnych, co to są metale szlachetne, przykłady, jakie są metale szlachetne, jakie metale szlachetne.