poniedziałek, 17 czerwca, 2024
No menu items!
Strona głównaWiadomościWybory prezydenckie USA - Donald Trump czy Joe Biden?

Wybory prezydenckie USA – Donald Trump czy Joe Biden?

W Stanach Zjednoczonych robi się co raz bardziej „gorąco”. Nie ma bowiem wiele wydarzeń, które tak bardzo elektryzują społeczeństwo. Mowa oczywiście o wyborach prezydenckich w USA, które odbędą się 3 listopada 2020 roku. Do kluczowego starcia szykują się Donald Trump oraz Joe Biden.

Wyniki wyborów – kto wygra wybory 2020 w USA?

Wszystko wskazuje na to, że wybory wygra Joe Biden. Według ostatniego znanego mi sondażu, opublikowanego przez NBC News – Joe Biden ma przewagę 10% nad Donaldem Trumpem (52% deklaracji na Bidena, 42% deklaracji za Trumpem). Oznacza to, że sondaże nie dają dużych szans na reelekcję obecnie urzędującego prezydenta.

Jako ciekawostkę załączam też wykres z Google Trends, pokazujący zainteresowanie społeczeństwa USA konkretnym kandydatem. Widzimy, że ilość zapytań w Google związanych z Donaldem Trumpem (czerwona linia) przez długi czas mocno dystansowała nazwisko Bidena (niebieska linia). W ostatnich miesiącach widać jednak wyraźny wzrost zainteresowania Joe Bidenem i w konsekwencji przeskoczenie Trumpa na ostatniej prostej.

Gdyby to Google Trends miało orzec wyniki wyborów – mamy 55% dla Bidena i 45% dla Trumpa. Oczywiście to bardzo duże uproszczenie, niemniej jednak Google Trends bazując na zainteresowaniu użytkowników, potrafiło skutecznie przewidzieć wynik wyborczy w niejednych wyborach.

trump biden
Źródło: Google Trends, porównanie zapytań na frazy: Joe Biden (niebieski) vs Donald Trump (czerwony).

Debata prezydencka Trump vs Biden

Pierwsza debata prezydencka:

Druga debata prezydencka:

Analiza wyborów prezydenckich

Poniżej załączam video, przygotowane przed dom maklerski TMS Brokers. W materiale znajdziesz dokładną analizę i ewentualne scenariusze po wyborze konkretnego kandydata.

Donald Trump jako prezydent

Podczas poprzednich wyborów prezydenckich – wybór Donalda Trumpa okazał się małą niespodzianką. Stąd na początku pojawiła się niepewność na rynkach, ale bardzo szybko zamieniła się w długofalową hossę.

Donald Trump – jakby nie patrzeć – sprzyja przedsiębiorcom i korporacjom, ponieważ sam jest od dawna zwolennikiem przedsiębiorczości i rozwijania biznesu. Pomimo jego nieprzewidywalności, rynki akcji bardzo dobrze przyjęły jego prezydenturę.

Do działań, które mogły wprowadzać dodatkowe zawirowania z pewnością można zaliczyć wojny handlowe, których Donald Trump się nie bał (np. z Chinami). Stawiał przede wszystkim na gospodarkę USA, co w konsekwencji mogło powodować konflikt w kontekście współpracy międzynarodowej z innymi państwami.

Główne założenia Donalda Trumpa:

  • Kontynuacja polityki America First. Stawianie na gospodarkę Ameryki jako kluczowy element, a dopiero później dbanie o relacje międzynarodowe.
  • Twarde stanowisko wobec Chin i nie tylko (wojny handlowe).
  • Zwolnienia podatkowe dla firm przenoszących działalność do USA.
  • Obniżenie podatków od zysków kapitałowych.

Joe Biden jako prezydent

Prezydentura Joe Bidena doprowadzi prawdopodobnie do wyższych podatków, co może odbić się negatywnie na rynkach. Niewątpliwym plusem Bidena dla rynku jest jego przewidywalność. W porównaniu do Trumpa – Biden to polityk zdecydowanie bardziej stabilny. Mimo wszystko jego kandydaturę oceniam bardziej ryzykowną dla rynku z uwagi na to, że to jednak Donald Trump jest prorynkowy i to właśnie jemu zawsze zależało na wysokich wycenach akcji. Joe Biden chce natomiast wprowadzić dodatkowe opodatkowanie z zysków kapitałowych.

Polityka Bidena jest również mniej sprzyjająca dla Polski. Podczas kampanii wyborczej Biden wyrażał zaniepokojenie tym, że w Polsce oraz innych krajach europejskich może powstać reżim totalitarny. Kongres Polonii Amerykańskiej domagał się nawet przeprosin z tego powodu.

Covid-19 w USA

Koronawirus to temat, który mocno polaryzuje społeczeństwo USA jak i samych kandydatów. Jak wiemy – Donald Trump zachorował na koronawirusa i pozycjonuje się trochę na „Herosa”, który potrafił stawić czoła wirusowi. Tym samym zachęcał, że wirus nie jest taki straszny jak go malują. W mocnej opozycji stoi Joe Biden, który mocno krytykował Donalda Trumpa za podjęte działania, a raczej za brak tych działań, które mogłyby ochronić amerykańskich obywateli.

Podsumowanie

Niewątpliwie lepszym wyborem dla rynków akcji byłoby przedłużenie prezydentury Donalda Trumpa. Na ten moment większe szanse ma jednak Joe Biden i o ile sondaże przedwyborcze się sprawdzą – może nas czekać w najbliższych dniach duża niepewność na rynkach.

Aktualizacja 9.11.2020

Według wstępnych danych, wybory wygrał Joe Biden.

wyniki wyborow
Źródło: Wyniki wyborów na prezydenta USA (Źródło: Google, The Associated Press).

Popularne zapytania: joe biden vs donald trump, debata prezydencka video, wyniki wyborów prezydenckich usa, sondaż prezydencki usa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Karol Budzik
Karol Budzik
Autor w tematyce finansowej, inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

OSTATNIE ARTYKUŁY